Skupaj za zmanjševanje neenakosti v zdravju
Vabimo, da se nam pridružite na dogodku Skupaj za zmanjševanje neenakosti v zdravju, ki bo...
Predstavitev raziskave SHARE, 12. 11. 2024 na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani
Vabimo vas na kratko predstavitev raziskave SHARE, ki bo potekala 12. novembra 2024, 11.00–12.00, v...
Delavnica modeliranja učinkov javnih ukrepov s pomočjo podatkov SHARE
Delavnica je namenjena razpravi o virih podatkov ter statističnih in ekonometričnih metodah za ocenjevanje ukrepov...
Zbiranje podatkov 10. vala raziskave SHARE
Na Inštitutu za ekonomska raziskovanja smo skupaj s podjetjem za raziskovanje trga, medijev in javnega...
Na voljo je objava 9.0.0 SHARE podatkovne zbirke
Nova objava SHARE podatkovne zbirke vključuje podatke 9. vala...
Sekcija SHARE v okviru konference CFE-CMStatistics 2023, Berlin
V okviru mednarodne konference CFE-CMStatistics v Berlinu (16.–18. december 2023) je potekala sekcija SHARE pod...
O raziskavi
Raziskava o zdravju, procesu staranja in upokojevanju v Evropi (SHARE) je raziskovalna infrastruktura, ki omogoča preučevanje zdravstvenih, socialnih in ekonomskih značilnosti staranja prebivalstva v Evropi in širše. Od leta 2004 do danes je bilo opravljenih približno 530.000 anket s 140.000 posamezniki, starimi 50 let in več, v 28 evropskih državah in Izraelu. SHARE je največja vseevropska družboslovna panelna raziskava, s katero zagotavljamo mednarodno primerljive longitudinalne mikropodatke, ki znanstvenikom in snovalcem politik omogočajo vpogled v področja javnega zdravja in socialno-ekonomskega položaja starejših v Evropi. Vpliv raziskave SHARE sega na globalno raven, saj ne le pokriva vse države članice EU na povsem harmoniziran način, ampak je vpeta tudi v mrežo sestrskih raziskav z vsega sveta, od Amerike do Vzhodne Azije.
Pandemija COVID-19 je še okrepila vlogo raziskave SHARE kot orodja za oblikovanje politik, podprtih s podatki. Raziskava SHARE se je hitro odzvala na pandemijo z dvema telefonskima anketama (Corona Survey 1 in 2). Zaradi svojega vseživljenjskega in multidisciplinarnega pristopa je SHARE idealna zbirka podatkov za preučevanje nepredvidenih socialno-ekonomskih in zdravstvenih posledic ukrepov za zajezitev širjenja pandemije COVID-19 ter dolgoročnih učinkov pandemije.
Raziskava SHARE je nastala s pozivom Evropske komisije k »sodelovanju evropskih držav pri vzpostavitvi evropske longitudinalne raziskave o staranju«. Z leti je raziskava postala pomemben steber Evropskega raziskovalnega prostora. Kot eden od ključnih projektov je bila leta 2006 uvrščena v Evropski strateški forum za raziskovalne infrastrukture (ESFRI), marca 2011 pa je postala prvi konzorcij evropske raziskovalne infrastrukture (SHARE-ERIC). Od leta 2016 je raziskava uvrščena na prednostni seznam mednarodnih projektov ESFRI. Osrednji koordinator raziskave SHARE in generalni direktor SHARE-ERIC je Prof. Dr. h.c. Axel Börsch-Supan, Ph.D. s Centra za ekonomiko staranja v Münchnu na Inštitutu Maxa Plancka za socialno pravo in socialno politiko. Na zasedanju sveta SHARE-ERIC 17. maja 2022 so člani sveta soglasno sprejeli odločitev o podaljšanju trajanja SHARE-ERIC po letu 2024 s prenosom sedeža v Berlin na SHARE Berlin Institut.
Slovenija je z vključitvijo raziskave SHARE v Načrt razvoja raziskovalnih infrastruktur 2011−2020 omogočila priključitev Slovenije k že obstoječi družini držav SHARE v četrtem valu raziskave ter njeno sodelovanje vse do 10. vala (do leta 2024). Na temelju odličnih rezultatov je bila sprejeta odločitev o vključitvi raziskave SHARE v Načrt razvoja raziskovalnih infrastruktur 2030 in s tem nadaljevanje sodelovanja Slovenije v raziskavi SHARE po letu 2024. Raziskovalna infrastruktura SHARE je prvi tovrstni znanstveni projekt v Sloveniji ter je izjemnega pomena za celotno slovensko znanstveno skupnost in družbeni razvoj Slovenije. Nacionalni koordinator raziskave za Slovenijo je Inštitut za ekonomska raziskovanja.
Podatki raziskave SHARE so brezplačno na voljo celotni znanstveni skupnosti. Izsledki raziskav, ki temeljijo na podatkih SHARE, so obenem dragoceno orodje za oblikovanje politik, podprtih s podatki. Uporabljajo jih – med drugim – Evropska komisija, OECD, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in vlade v posameznih državah, vključno s Slovenijo.